![]() |
![]() | Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Chorzowie |
Menu kategorii |
Treść stronyORGANY ZESPOŁU I ICH KOMPETENCJE
Organami szkoły są: 1) Dyrektor Szkoły, 2) Wicedyrektor Szkoły, 3) Kierownik Laboratorium, 4) Rada Pedagogiczna, 5) Rada Rodziców, 6) Samorząd Szkolny.
Kompetencje dyrektora:
1) kieruje bieżącą działalnością dydaktyczno - wychowawczą zespołu szkół oraz reprezentuje ją na zewnątrz, 2) sprawuje nadzór pedagogiczny, 3) sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działanie prozdrowotne, 4) realizuje uchwały Rady Pedagogicznej oraz Rady Rodziców, podjęte w ramach kompetencji stanowiących, 5) dysponuje środkami określonymi w planie finansowym zespołu szkół, zaopiniowanym przez Radę Pedagogiczną i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także organizuje administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę zespołu szkół, 6) wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczególnych, 7) może skreślić ucznia z listy uczniów w przypadkach określonych w Statucie Zespołu Szkół. Skreślenie następuje na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej lub uchwały komisji wychowawczej, 8) jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 nauczycieli i pracowników nie będących nauczycielami, dyrektor szkoły w szczególności decyduje w sprawach zatrudnienia i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły, przyznawania im nagród oraz wnioskowania o przyznanie im odznaczeń i innych wyróżnień, 9) współpracuje z Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców i Samorządem Szkolnym, 10) może ponadto, w porozumieniu z organem prowadzącym Zespół Szkół wprowadzić kształcenie w nowych profilach, zawodach i specjalnościach, 11) w oparciu o obowiązujące przepisy i w porozumieniu z Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców ustala zestaw programów nauczania i podręczników obowiązujących w danym roku szkolnym.
1) tworzy Zespół, który planuje i koordynuje udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniowi, 2) wyznacza koordynatora prac Zespołu, 3) na podstawie zaleceń Zespołu ustala dla ucznia formy, sposoby i okres udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiar godzin, w którym poszczególne formy pomocy będą realizowane, w tym z art.42 ust.2 pkt.2 Karty Nauczyciela, 4) informuje na piśmie rodziców (prawnych opiekunów) ucznia o ustalonych dla niego formach, sposobach i okresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w których poszczególne formy pomocy będą realizowane, niezwłocznie po ustaleniu, 5) ustalenia wymienione w pkt.4 wpisuje się do karty indywidualnych potrzeb ucznia lub indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego oraz umieszcza datę i podpis, 6) informuje rodziców (prawnych opiekunów) ucznia o terminie spotkania Zespołu, 7) wnioskuje o udział w spotkaniu Zespołu przedstawicieli poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, 8) przyjmuje przedstawioną przez Zespół kartę indywidualnych potrzeb ucznia po każdym spotkaniu Zespołu, 9) na podstawie prowadzonych w szkole kart indywidualnych potrzeb ucznia lub indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych, dyrektor szkoły dokonuje bilansu potrzeb na dany rok szkolny, w szczególności określa formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej i liczbę godzin potrzebną na ich realizację. Z wnioskiem o przydział potrzebnej liczby godzin i etatów występuje do organu prowadzącego, 10) decyduje o wcześniejszym zakończeniu udzielania uczniowi danej formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej na podstawie oceny Zespołu dokonanej na wniosek rodziców (opiekunów prawnych), ucznia, nauczyciela, wychowawcy lub specjalisty prowadzącego zajęcia z danym uczniem.
Kompetencje wicedyrektora:
1) Jest odpowiedzialny za dyscyplinę pracy podległych nauczycieli. 2) Organizuje ich pracę. 3) dba o podnoszenie kwalifikacji. 4) Przygotowuje projekty oceny pracy nauczycieli i wszelkich opinii wydawanych przez szkołę na prośbę nauczyciela. 5) Występuje z propozycjami przyznania dla nich nagród i odznaczeń. 6) Opracowuje dla nich przydziały czynności. 7) Jest odpowiedzialny za ich wyniki pracy.
1) realizację obowiązkowych programów nauczania poszczególnych przedmiotów, 2) przestrzeganie toku i dyscypliny nauki, 3) realizację planu pracy dydaktyczno - wychowawczo - opiekuńczej szkoły, 4) systematyczne podnoszenie poziomu nauczania i wychowania, 5) jak największą frekwencję na zajęciach, 6) współpracuje z pedagogiem szkolnym.
1) ewaluację wewnętrzną w wyznaczonych obszarach zgodnie z obowiązującymi przepisami w tej mierze, 2) czuwanie nad trybem awansu zawodowego nauczycieli, 3) uczestniczenie we wszystkich naradach i konferencjach organizowanych przez dyrekcję szkoły, 4) nadzorowanie sprawozdawczości pedagogicznej szkoły, 5) nadzorowanie sprawozdania Systemu Informacji Oświatowej, 6) terminowe, estetyczne i właściwe prowadzenie dokumentacji pedagogicznej szkoły zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, 7) powierzone mienie szkolne, 8) poszanowanie mienia szkolnego przez podległych mu pracowników oraz młodzież szkolną, 9) dba o estetyczny wygląd szkoły, jej pomieszczeń, 10) stosuje się ściśle do wszystkich poleceń wydawanych przez dyrektora szkoły, 11) o wszystkich nieprawidłowościach informuje natychmiast dyrektora szkoły.
Kierownik Laboratorium:
Kierownik Laboratorium sprawuje nadzór nad laboratorium chemicznym.
Kompetencje Rady Pedagogicznej:
1) stanowi kolegialny organ Zespołu Szkół w zakresie jej statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki, 2) Rada Pedagogiczna ustala regulamin swojej działalności.
1) w skład Rady Pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole, 2) przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest dyrektor szkoły, 3) Rada Pedagogiczna działa poprzez posiedzenia plenarne oraz poprzez wybierane z jej grona komisje i zespoły, do składu komisji mogą być powoływane osoby spoza Rady w charakterze doradców lub ekspertów, 4) zebrania plenarne Rady są organizowane przed rozpoczęciem i po zakończeniu roku szkolnego, przed każdym zakończeniem półrocza oraz w miarę bieżących potrzeb na wniosek : a) dyrektora szkoły, b) 1/3 składu Rady Pedagogicznej.
1) planowanie i organizowanie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, 2) okresowe i roczne analizowanie i ocenianie stanu nauczania, wychowania i opieki oraz organizacyjnych i materialnych warunków pracy szkoły, 3) współpraca z rodzicami i opiekunami prawnymi. 4) przygotowanie projektu statutu szkoły lub jego zmian.
1) roczny plan pracy szkoły, 2) wyniki klasyfikacji i promocji uczniów, 3) wnioski wychowawców klas i innych pracowników szkoły w sprawie przyznania uczniom nagród i wyróżnień oraz udzielania kar, 4) szkolne regulaminy o charakterze wewnętrznym, 5) uchwały w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w szkole, 6) ustalenia dotyczące organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli, 7) program wychowawczy szkoły, 8) program profilaktyki, 9) wybór przedstawiciela Rady Pedagogicznej do zespołu rozpatrującego odwołanie nauczyciela od oceny pracy.
1) występowania z wnioskami w sprawach doskonalenia organizacji procesu nauczania i wychowania, 2) opiniowania organizacji pracy szkoły lub placówki, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, 3) zatwierdzenia projektu planu finansowego szkoły, 4) opiniowania wniosków dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień, 5) opiniowania propozycji dyrektora szkoły w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowych płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, 6) dopuszczania do użytku w szkole zaproponowanych przez nauczyciela programu nauczania, 7) podejmowania uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w szkole, programów autorskich, 8) przygotowania projektu Statutu Szkoły bądź projektu jego zmian, 9) organizacji tygodnia pracy szkoły, 10) ustalenia dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno - wychowawczych, 11) wprowadzenia dodatkowych zajęć edukacyjnych do szkolnego planu nauczania, 12) opiniowania wniosków dyrektora o przyznanie nauczycielom nagród ministra oświaty, 13) wytypowania kandydatów na członków komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli, 14) zezwala na indywidualny program lub tok nauki.
1) współtworzenia atmosfery życzliwości, koleżeństwa i zgodnego współdziałania wszystkich członków rady, 2) przestrzegania postanowień prawa oświatowego i statutu szkoły oraz wewnętrznych zarządzeń dyrektora szkoły, 3) czynnego uczestnictwa we wszystkich pracach Rady i jej komisji, których są członkami oraz w organizowanym wewnętrznym samokształceniu, 4) realizowania uchwał Rady pomimo zgłoszonego osobiście zastrzeżenia co do ich treści merytorycznej, 5) składania przed Radą sprawozdań z wykonania przydzielonych zadań, 6) przedstawiania dyrektorowi programu nauczania, 7) przestrzegania tajemnicy obrad Rady Pedagogicznej.
Rada Rodziców:
1) Rodzice stanowią część społeczności szkolnej, która jest najbardziej emocjonalnie zaangażowana w proces kształcenia, odgrywają w nim ważną rolę szczególnie z racji możliwości prowadzenia ciągłej bezpośredniej obserwacji młodzieży wykonującej samodzielnie zadania postawione przez szkołę. 2) Rada Rodziców ustala regulamin swojej działalności. 3) W skład Rady Rodziców wchodzą rodzice wybrani na zebraniach klasowych. 4) Rada Rodziców może występować do Rady Pedagogicznej i dyrektora szkoły z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw szkoły. 5) W celu wspierania działalności statutowej Zespołu Szkół Rada Rodziców może gromadzić fundusz dobrowolnych składek rodziców. 6) Rodzice uzyskują rzetelną informację na temat swoich dzieci i ich postępów w nauce poprzez organizowanie co najmniej trzykrotnych spotkań klasowych oraz kontaktów indywidualnych w ciągu roku szkolnego. 7) Rodzice mają prawo do przedstawienia swoich uwag i poglądów dotyczących pracy nauczycieli i funkcjonowania zespołu szkól wychowawcom, dyrektorowi szkoły i organowi prowadzącemu nadzór pedagogiczny, 8) Rada Rodziców opiniuje przedstawione przez szkołę zaproponowane zestawy podręczników i programów nauczania mając tym samym wpływ na jakość kształcenia uczniów. W szkole funkcjonuje Karta Współpracy Rodziców ze szkołą w zakresie realizowania obowiązku szkolnego ucznia. 9) W celu osiągnięcia jak najlepszych wyników kształcenia i wychowania uczniów konieczna jest współpraca rodziców i nauczycieli. W ramach tej współpracy rodzice mają prawo do: a) bezpośrednich kontaktów z wychowawcą klasy i nauczycielami, b) porad pedagoga szkolnego, c) zgłaszania wniosków i propozycji do Rady Pedagogicznej, d) rodzice i nauczyciele powinni współpracować ze sobą w sprawach wychowania i kształcenia swoich dzieci. 10) Współpraca rodziców i nauczycieli odbywa się przez: a) indywidualne kontakty - na prośbę nauczyciela lub rodzica, b) zabrania w szkole - zwoływane przez wychowawcę klasy, c) organy zespołu szkół. 11) Współdziałanie rodziców i nauczycieli uwzględnia prawo rodziców do: a) znajomości zadań i zamierzeń dydaktyczno - wychowawczych w danej klasie i szkole poprzez zapoznanie z planami wychowawców klasowych i planem dydaktyczno - wychowawczym szkoły na zebraniach rodzicielskich, b) znajomości przepisów dotyczących oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów poprzez przekaz na zebraniach rodzicielskich i w kontaktach z wychowawcą klasy, c) uzyskiwania porad pedagogicznych w sprawach wychowania i dalszego kształcenia swych dzieci w kontaktach z wychowawcą klasy, d) uczestnictwa w spotkaniach organizowanych przez szkołę w celu wymiany informacji i dyskusji na tematy wychowawcze nie rzadziej niż raz na kwartał, e) uczestnictwa w wycieczkach i uroczystościach szkolnych, f) usprawiedliwiania 30 godzin nieobecności w czasie trwania jednego semestru - pozostałe nieobecności mogą być usprawiedliwione tylko zwolnieniem lekarskim. 12) Rodzice winni zapoznać się ze Statutem Szkoły, ofertą edukacyjną, programem wychowawczym szkoły, stawianymi wymaganiami i kryteriami oceniania oraz z przepisami dotyczącymi klasyfikowania i promowania, a także przeprowadzania egzaminów. 13) Zasady współdziałania organów zespołu szkół oraz sposób rozwiązywania sporów między nimi: a) organy Zespołu Szkół w ramach swoich kompetencji współdziałają ze sobą w oparciu o obowiązujące w tej mierze przepisy prawa, b) wszelkie spory pomiędzy organami zespołu szkół rozwiązuje się w drodze poszanowania kultury i dobrych obyczajów, c) mediatorami w sprawach spornych powinien być dyrektor szkoły i organizacje związkowe na szczeblu szkolnym.
Samorząd Szkolny
1) Rada Samorządu Szkolnego, 2) samorządy klasowe jako jedyni reprezentanci ogółu uczniów.
1) podstawowym ogniwem organizacyjnym ogółu uczniów jest zebranie klasowe uczniów, 2) zebranie uczniów wybiera spośród siebie klasowy samorząd składający się z trzech uczniów, 3) wszyscy członkowie samorządu klasowego tworzą Samorząd Szkolny, 4) Samorząd Szkolny na zebraniu plenarnym we wrześniu każdego roku wybiera Radę Samorządu w składzie pięciu uczniów, 5) Rada Samorządu wybiera ze swojego składu przewodniczącego Samorządu Szkolnego i jego zastępcę, 6) opiekun Samorządu ma obowiązek wysłuchania wniosków i postulatów samorządu i przekazanie ich adresatom, 7) zebrania Samorządu i Rady Samorządu odbywają się raz w miesiącu, 8) zebrania są protokołowane w księdze protokołów Samorządu Szkolnego, 9) wychowawcy klas mają obowiązek udzielać pomocy Samorządowi, służyć doświadczeniem i radą w zakresie przestrzegania reguł demokracji, 10) dyrekcja szkoły zapewnia pomoc finansową Samorządowi, 11) Samorząd w szkole, w celu wspierania działalności statutowej może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek i innych źródeł, 12) Samorząd Szkolny ma prawo, jeżeli wyrazi taką wolę, do uczestniczenia w posiedzeniach Komisji Wychowawczej.
1) prawo do zapoznania się z programem nauczania, z jego treścią, celami i stawianymi wymaganiami, 2) prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępowania w nauce i zachowaniu, 3) prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań, 4) prawo redagowania gazetki szkolnej, prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem szkoły, 5) prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu, 6) prawo doskonalenia i usprawniania form pracy szkoły, 7) prawo powołania Trybunału Uczniowskiego do rozstrzygania spraw spornych.
osoba odpowiedzialna za treść: Joanna Rowińska, dnia: 2013-01-23
utworzony: 23-01-2013 / modyfikowany: 23-01-2013 wprowadził(a): Joanna Rowińska rejestr zmian |